ЗАХОДИ ПРОТИ ТЕРОРИЗМУ В УКРАЇНІ

Згідно із законодавством України терористичною визнається діяльність, яка охоплює:

планування, організацію, підготовку та реалізацію терористичних актів;

підбурювання до вчинення терористичних актів, насильства над фізичними особами або організаціями, знищення матеріальних об’єктів у терористичних цілях;

організацію незаконних збройних формувань, злочинних груп або злочинних організацій, організованих злочинних груп для вчинення терористичних актів, а також участь у таких актах;

вербування, озброєння, підготовку та використання терористів;

пропагування та поширення ідеології тероризму;

фінансування завідомо терористичних груп (організацій) та інше сприяння їм.

 ОСНОВНІ ЗАХОДИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ МОЖЛИВОГО ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ

Нажаль, ніхто не застрахований від тероризму. Тому для кожного з нас важливо знати, як потрібно вести себе та як реагувати вразі терористичного акту. Розглянемо наступні ситуації.

Дії під час виявлення підозрілого пакета, сумки, коробки.

Якщо ви помітили незрозумілий згорток посеред вулиці або в будівлі:

не залишайте його без уваги – повідомте охорони або адміністрації про знахідку.

не чіпайте, не переміщуйте і не розкривайте виявлений предмет.

намагайтеся зробити все можливе, щоб люди відійшли якнайдалі від знахідки.

героїчно брати ініціативу в свої руки і знешкоджувати знахідку однозначно не варто. Це може призвести до вибуху, численних жертв і руйнувань. Викличте поліцію за номером 102 і дочекайтеся рятувальну службу.

Дії під час перестрілки чи вибуху.

якщо стрілянина застала вас на вулиці, відразу ж ляжте й озирніться, виберіть найближче укриття й проберіться до нього, не піднімаючись у повний зріст. Укриттям можуть служити виступи будинків, пам’ятники, бетонні стовпи або бордюри, канави. Пам’ятайте, що автомобіль – не найкращий захист, тому що його метал тонкий, а пальне – вибухонебезпечне. За першої нагоди сховайтеся у під’їзді будинку, підземному переході, дочекайтеся закінчення перестрілки;

проводьте заходи для порятунку дітей, за необхідності прикрийте їх своїм тілом. За можливості повідомте про інцидент співробітників поліції;

якщо в ході перестрілки ви перебуваєте у будинку, – укрийтеся у ванній кімнаті й ляжте на підлогу, тому що перебувати у кімнаті небезпечно через можливість рикошету. Перебуваючи в укритті, стежте за можливим початком пожежі. Якщо пожежа почалася, а стрілянина не припинилася, залиште квартиру й сховайтеся в під’їзді, далі від вікон.

Дії у випадку захоплення літака (автобуса).

якщо ви виявилися в захопленому літаку (автобусі), не привертайте до себе уваги терористів. Огляньте салон, визначте місця можливого укриття на випадок стрілянини;

заспокойтеся, спробуйте відволіктися від того, що відбувається, читайте, розгадуйте кросворди;

зніміть ювелірні прикраси;

не дивіться в очі терористам, не пересувайтеся по салону та не відкривайте сумки без їхнього дозволу;

не реагуйте на провокаційну або зухвалу поведінку;

жінкам у міні-спідницях бажано прикрити ноги;

якщо представники влади почнуть спробу штурму, – лягайте на підлогу між кріслами й залишайтеся там до закінчення штурму;

після звільнення – негайно залиште літак (автобус), тому що не виключена можливість його замінювання терористами й вибуху парів бензину. 

Якщо ви стали жертвою телефонного терориста.

подзвоніть з іншого телефону (мобільного, від сусідів) на вузол зв`язку і скажіть причину дзвінка, своє прізвище, адресу та номер свого телефону;

намагайтесь затягнути розмову та записати її на диктофон чи дайте послухати свідкам (сусідам);

одночасно, з розмовою і записом на диктофон, друга людина дзвонить з іншого телефону на вузол зв`язку, а потім в поліцію за телефоном 102 для термінового затримання того, хто телефонував;

напишіть заяву начальнику відділення поліції, на території якого ви проживаєте, для прийняття необхідних заходів;

поліція, за запитом на вузол зв`язку, отримає номер телефону, адресу, прізвище того, хто дзвонив і прийме необхідні міри.

Якщо перебуваєте в приміщенні під час теракту.

спробуйте визначити, які місця в цій будівлі найбільш небезпечні (проходи між секторами на стадіоні, скляні двері та перегородки в концертних залах і т.п.). Знайдіть запасні або аварійні виходи, постарайтеся спланувати шлях відходу до них. Найлегше сховатися в кутах залу або поблизу стін, але звідти складніше добиратися до виходу.

якщо в момент теракту спецслужби оголосили евакуацію, не панікуйте, уникайте істерики і поспіху. Приміщення покидайте організовано, і повертайтеся до нього тільки після дозволу поліції. Запам’ятайте, що від злагодженості та чіткості ваших дій залежить не тільки ваші життя і здоров’я, а й інших людей.

 Вас затиснуло в натовпі під час теракту.

під час масових заворушень постарайтеся обійти натовп. Якщо зробити це не вийшло, дозвольте масі людей нести вас в напрямку від центру до краю, намагаючись поступово вибратися з неї.

при русі в натовпі важливо також утримати рівновагу, щоб не впасти, тому не тримайте руки в кишенях, піднімайте ноги якомога вище, ставте їх на повну стопу, не робіть короткі кроки, не піднімайтеся навшпиньки.

якщо тиснява прийняла загрозливий характер, негайно звільнитеся від будь-якої ноші – перш за все від сумки на довгому ремені або шарфа.  

якщо у вас щось випало, ні в якому разі не нахиляйтеся, щоб підняти.

при падінні намагайтеся якомога швидше піднятися на ноги, при цьому не спирайтеся на руки – їх можуть віддавити або навіть зламати панікуючі люди. Знайшовши опору, різко відштовхніться від землі ногами. Якщо встати не вдається, поверніть «калачиком» і захистіть голову передпліччями, а долонями прикривайте потилицю.

Вас взяли в заручники.

пам’ятайте, основна ваша мета – залишитися в живих. Налаштуйте себе на цю хвилю і зберігайте спокій. Потрібно звернутися до правопорушника, що взагалі відбувається.

якщо у вас не встигли відібрати мобільний телефон, негайно повідомте про своє місцезнаходження правоохоронцям і рідним.

якщо вас замкнули в приміщенні, спробуйте залучити чиюсь увагу. Наприклад, розбийте скло і покличте на допомогу, при наявності сірників підпаліть папір і піднесіть ближче до пожежного датчика.

під час фізичного контакту з терористами не пручайтеся. Це може привести до ще більшої жорстокості.

Боротьбою з тероризмом займається Служба безпеки України.