Дата оприлюднення 05.04.2024

УКРАЇНА
ГОРОДОЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
РІВНЕНСЬКОГО РАЙОНУ РІВНЕНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ
Восьме скликання
(Тридцять друга чергова сесія)
Р І Ш Е Н Н Я 

02 квітня 2024 року                                                             № 1623

Про затвердження Положення про порядок
передачі та закріплення
майна комунальної
власності
Городоцької сільської ради
на праві господарського відання
або оперативного управління

Відповідно до статей 24, 52, 78, 86, 133, 136, 137 Господарського кодексу України, статей 169, 172,182, 327 Цивільного кодексу України, статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою визначення правового режиму майна та забезпечення підвищення ефективності майнових відносин у сфері управління майном комунальної власності Городоцької територіальної громади, встановлення єдиних вимог до порядку закріплення комунального майна, а також для створення для суб’єктів комунальної власності юридичних підстав для володіння, користування і розпорядження майном та встановлення ступеня відповідальності за його збереження,керуючись статтями 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійною комісією сільської ради з питань комунальної власності, благоустрою, житлово-комунального та дорожнього господарства, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Положення про порядок передачі та закріплення майна комунальної власності Городоцької сільської ради на праві господарського відання або оперативного управління (далі – Положення), що додається.

2. Для підтвердження передачі та закріплення на праві оперативного управління чи господарського віддання майна комунальної власності Городоцької сільської ради юридичним особам використовувати Акт приймання-передачі майна у оперативне управління (господарське відання), який має відповідати формі акту приймання передачі основних засобів, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 №818 та складатися з урахуванням його приписів.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії сільської ради з питань фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку громади та з питань комунальної власності, благоустрою, житлово-комунального та дорожнього господарства.

Сільський голова                                                                           Сергій ПОЛІЩУК

 

Додаток 
до рішення Городоцької сільської ради
02.04.2024 № 1623 

ПОЛОЖЕННЯ
про порядок передачі та закріплення майна комунальної власності Городоцької сільської ради на праві господарського відання або оперативного управління 

Це Положення визначає порядок передачі та закріплення майна комунальної власності Городоцької сільської ради на праві господарського відання або оперативного управління за підприємствами, установами, організаціями, що діють на основі лише комунальної власності  територіальної громади

Загальні положення 

Положення про порядок передачі та закріплення майна комунальної власності територіальної громади Городоцької сільської ради за підприємствами, установами, організаціями на правах господарського відання або оперативного управління (надалі – Положення) розроблено відповідно до Господарського та Цивільного кодексів України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року № 1482 «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності».

У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:

2.1. Право господарського відання є речовим правом суб’єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення комерційної діяльності з обмеженням правомочності розпорядження майном за згодою власника (уповноваженого ним органу).

2.2. Правом оперативного управління є речове право суб’єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності у межах встановлених власником (уповноваженим ним органом).

Дія цього Положення поширюється на усе майно, що перебуває у комунальній власності Городоцької сільської ради (надалі – майно).

Об’єктами закріплення згідно з цим Положенням є:

єдині майнові комплекси, які знаходяться на балансі підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів. Структурний підрозділ підприємства також може бути об’єктом закріплення після виділення його в установленому порядку у цілісний майновий комплекс на підставі розподільчого балансу

нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі об’єкти незавершеного будівництва, а також нежитлові приміщення, після виділення їх в окрему облікову одиницю (інвентарний об’єкт);

інше окреме індивідуально визначене майно (крім нерухомого).

Ініціатива щодо закріплення майна на правах господарського відання або оперативного управління за підприємствами, установами, організаціями може виходити від органу уповноваженого управляти комунальним майном, а також безпосередньо від керівників підприємств, установ, організацій, що засновані на комунальній власності Городоцької сільської ради.

Порядок передачі та закріплення майна комунальної власності Городоцької сільської ради за підприємствами, установами, організаціями комунальної власності 

Право господарського відання є речовим правом суб’єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених законодавством.

Правом оперативного управління визнається речове право суб’єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених законодавством, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Закріплення майна на правах господарського відання або оперативного управління за підприємствами, установами, організаціями, а також зміна раніше встановленого правового режиму майна здійснюється за рішенням Городоцької сільської ради.

Ініціатор закріплення майна за підприємствами, установами, організаціями на праві господарського відання або оперативного управління, або зміни раніше встановленого правового режиму майна подає на адресу Городоцької сільської ради пропозиції, в яких зазначається:

назва об’єкта; його місцезнаходження;

найменування та місцезнаходження підприємства – балансоутримувача.

 пропозиції щодо строку дії рішення про передачу майна у оперативне управління (господарське відання).

Організаційні заходи щодо підготовки відповідного проєкту рішення про передачу та закріплення майна для розгляду на сесії Городоцької сільської ради здійснює орган управління майном.

До пропозицій додається фінансово-економічне обґрунтування (з визначенням етапів, термінів, шляхів та засобів реалізації) ефективного використання майна, що є об’єктом передачі та закріплення, пояснення доцільності та очікуваних наслідків проведення такого закріплення. Фінансово-економічне обґрунтування готує підприємство, установа, організація, щодо якої розглядається питання про передачу в оперативне управління (господарське відання) майна комунальної власності.

Проєкт рішення про передачу майна у оперативне управління (господарське відання) передається на розгляд сільської ради

Закріплення майна на праві господарського відання або оперативною управління здійснюється за рішенням Городоцької сільської ради

Передача відповідного майна підприємству, установі чи організації оформляється Актом приймання-передачі майна у оперативне управління (господарське відання), за формою затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 № 818 «Про затвердження типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору та порядку їх складання» відповідно до прийнятого Городоцькою сільською радою рішення.

Для підготовки Акту приймання-передачі майна у оперативне управління (господарське відання) розпорядженням голови (у разі його відсутності – секретарем сільської ради згідно з розподілом функціональних обов’язків) утворюється Комісія з питань приймання-передачі комунального майна у оперативне управління (господарське відання).

Комісія з питань приймання-передачі комунального майна у оперативне управління (господарське відання) утворюється з врахуванням цільового призначення майна у складі не менше ніж п’яти осіб.

До складу комісії входять уповноважені представники Городоцької сільської ради (уповноважені органи) та уповноважені представники підприємств, установ та організацій, які приймають майно. До складу комісії як з боку Ради, так і з боку користувача, мають бути включені представники підрозділів (фахівці), що відповідають за здійснення бухгалтерського обліку у відповідній юридичній особі.

Очолює комісію визначений розпорядженням голови представник Ради.

Комісія є повноважною у разі присутності не менше ніж половини членів від її складу. Рішення комісії приймаються не менше, ніж половиною голосів від її складу. Рішення комісії оформлюються протоколами. Протокол підписує Голова комісії та обраний під час засідання секретар комісії.

Протягом звітного місяця з моменту підписання Акту приймання-передачі майна у оперативне управління (господарське відання) з урахуванням приписів законодавства щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, в обов’язковому порядку відбувається відображення цієї події у бухгалтерському обліку Ради (внесення інформації до бухгалтерських реєстрів).

Посадові особи, які порушили порядок зберігання матеріальних цінностей або безгосподарно ставились до них (знищення, виявлення як нестача та інше), несуть відповідальність відповідно до вимог чинного законодавства. Відшкодування збитків здійснюється у встановленому законодавством порядку.

Поліпшення нерухомого майна комунальної власності Городоцької сільської ради, закріпленого на праві господарського відання або оперативного управління

Користувач має право здійснювати реконструкцію, перебудову, капітальний ремонти, технічне переобладнання та поліпшення майна, що використовується, з дозволу Ради.

Після проведення реконструкції, технічного переобладнання та поліпшення майна, у разі необхідності, Власник майна, або Користувач проводить дії, пов’язані із внесенням змін до інвентарної справи (технічного паспорта).

Реєстрація припинення права оперативного управління (господарського відання) комунального майна

Реєстрація припинення права оперативного управління (господарського відання) здійснюється на підставі рішення Городоцької сільської ради у порядку, визначеному відповідним рішенням. Витрати, пов’язані із здійснення реєстрації припинення речових прав оперативного управління (господарського відання), покладаються на Користувача.

Секретар сільської ради                                                         Людмила СПІВАК