
Плата за доставку газу: спростовуємо фейки та рахуємо реальну економію
На жаль, багато медіа та споживачів неправильно розтлумачили зміни в нарахуванні мінімальної плати за розподіл газу з жовтня цього року.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), змінила підхід до визначення мінімального розміру річної замовленої потужності для побутових споживачів, яким газопостачання припинено повністю або частково.
З 1 жовтня 2023 року при визначенні мінімальних обсягів річної замовленої потужності буде враховуватися лише функціонуюче газове обладнання побутового споживача, що не було опломбоване.
Утім, багато хто цю новину зрозумів, як зменшення плати за доставку для всіх споживачів. А деякі так звані блогери свідомо дезінформували споживачів, вчергове не розібравшись у темі.
Отже, не вірте ФЕЙКАМ! Як і раніше, плата за доставку газу зовсім не нараховується лише для побутових споживачів, у яких:
- домогосподарство фізично відрізане від газової мережі, а договір на розподіл природного газу з оператором ГРМ – розірвано. Важливо пам’ятати, у разі необхідності поновлення газопостачання – доведеться знову укладати договір на розподіл і додатково платити за підключення, новий проект, а це досить відчутна сума.
- житло зруйноване внаслідок війни. Детальніше про це – тут:
А тепер із позитивного. З 1 жовтня 2023 року плату за доставку газу справді зменшили, але винятково для:
- домогосподарств, чиє фактичне річне споживання ресурсу не перевищує мінімальні розміри річної замовленої потужності, встановленої законодавством;
- домогосподарств, які не користуються газом протягом газового року, однак обачливо не поспішають офіційно від’єднуватись від мережі.
Нагадаємо, що місячна плата за доставку розраховується на підставі фактичних обсягів споживання домогосподарства за попередній газовий рік, тобто на підставі так званої річної замовленої потужності. Мінімальна плата за розподіл газу встановлена законодавством навіть тим споживачам, які не користувались газом впродовж року.
Що більше в такого споживача приладів – то вищий мінімальний розмір річної замовленої потужності береться до розрахунку щомісячного платежу на доставку газу. На сьогодні чинні мінімальні розміри річної замовленої потужності:
39 куб.м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;
126 куб.м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
314 куб.м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення.
З метою зменшення фінансового навантаження на побутових споживачів, які протягом тривалого періоду часу не використовують наявні в оселі газові об’єкти, з 1 жовтня 2023 року при визначенні мінімальних обсягів річної замовленої потужності враховується виключно функціонуюче газове обладнання побутового споживача, що не було опломбоване. Таке рішення НКРЕКП набрало чинності 13 вересня проточного року (Постанова).
Вже з 1 жовтня 2023 року оператори ГРМ зобов’язані знизити плату за доставку вищезазначеним домогосподарствам, яким станом на 13 вересня 2023 року припинено газопостачання або опломбоване обладнання, без перерахунку попередніх періодів).
Домогосподарства, які після набрання чинності постанови НКРЕКП (тобто після 13 вересня 2023 року) опломбують наявні газові прилади або офіційно тимчасово припинять газопостачання, оператор ГРМ зменшує плату за доставку з 1 числа місяця в якому здійснено таке припинення/опломбування. При чому перерахунок плати за розподіл газу за попередні періоди не здійснюється.
Зниження щомісячної плати за доставку відбувається шляхом зменшення мінімальної річної замовленої потужності домогосподарства таким чином:
- для тих, хто опломбував лише котел для опалення, але при цьому водонагрівач і газова плита залишаються функціональними, розмір мінімальної річної замовленої потужності буде зменшено з 314 куб.м до 126 куб.м.
- для тих, хто опломбував і котел, і водонагрівач, а функціональною залишається газова плита, розмір мінімальної річної замовленої потужності буде зменшено з 314 куб.м до 39 куб.м.
- для тих, хто офіційно тимчасово припинив газопостачання для домогосподарства в цілому шляхом опломбування лічильника газу (без фізичної «відрізки» від газмережі) розмір мінімальної річної замовленої потужності буде зменшено з 314 куб.м до 39 куб.м.
ПРИКЛАД. Розглянемо споживача, який мешкає в Київській області, і оселя якого облаштована газовим обладнанням комплексного використання (котел, водонагрівач, плита). Протягом довгого періоду часу (газовий рік і навіть більше) домогосподарство абонента не споживало блакитне паливо, однак договір на розподіл газу з облгазом не розірвало та, відповідно, офіційно не від’єдналось від системи газопостачання. Власник такого домогосподарства звернувся до оператора ГРМ, з проханням офіційно тимчасово припинити газопостачання власній оселі та отримав «на руки» Акт припинення газопостачання датований, до прикладу, 25 листопада 2023.
Щомісячний платіж за доставку такому абоненту до 01.11.23 (до 1 числа місяця, яким датовано Акт) становить:
46,84 грн = (314 куб.м * 1,79 грн/куб.м) / 12 місяців;
Щомісячний платіж за доставку такому абоненту після 01.11.23 (з 1 числа місяця, яким датовано Акт), становитиме:
5,82 грн = (39 куб.м * 1,79 грн/куб.м) / 12 місяців,
* 1,79 грн/куб.м діючий тариф з ПДВ на послуги розподілу природного газу для Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України».
Річна економія домогосподарства – 492,24 грн=(46,84-5,82)*12 місяців.
Окремо зауважуємо, що якщо у такого домогосподарства станом на 13 вересня 2023 року (дата набрання чинності постанови НКРЕКП) офіційно припинено газопостачання та/або опломбовано газове обладнання, то зменшення щомісячної плати за доставку газу з 46,84 до 5,82 грн відбудеться вже з 1 жовтня 2023 року (без перерахунку плати за минулі періоди).
При цьому, якщо після опломбування газового обладнання споживача, оператором ГРМ/облгаз виявить несанкціоноване відновлення газоспоживання цими об’єктами, мінімальний розмір річної замовленої потужності надалі визначатиметься на рівні, встановленому до опломбування та перераховується за всі попередні періоди, але не більше, ніж за три роки. Такий перерахунок здійснюється з дня опломбування, а у разі проведення перевірки відключеного стану – з дня такої перевірки за умови наявності відповідного акта.
За матеріалами сайту ГазПравда

