
Статус УБД! Роз’яснення від Рівненського ТЦК та СП
ЧИ Є ВІДМІННОСТІ МІЖ СТАТУСАМИ УБД?
Агресія рф проти України триває з 2014 року. Умовно весь цей період можна поділити на події до та після повномасштабного вторгнення. Через це серед військових часто ведуться дискусії щодо статусу учасника бойових дій до 22 грудня 2022 року та після.
Закон України “Про статус ветеранів війни” визначає статус УБД наступним чином. Це особи, які брали участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і в мирний час.
ПОРЯДОК НАДАННЯ І ПОЗБАВЛЕННЯ СТАТУСУ УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ ВСТАНОВЛЕНИЙ ПОСТАНОВОЮ УРЯДУ № 413 ВІД 20 СЕРПНЯ 2014 РОКУ. ПОРЯДОК ВКЛЮЧАЄ ЗМІНИ, ЗУМОВЛЕНІ ПЕРЕБІГОМ ПОДІЙ НА ФРОНТІ.
ЗГІДНО ІЗ ЗГАДАНИМ ПОРЯДКОМ СТАТУС УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ НАДАЄТЬСЯ ОСОБАМ, ЯКІ:
захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;
брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (АТО), у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
ПРАВО ОТРИМАТИ ЦЕЙ СТАТУС МАЮТЬ:
– військовослужбовці, які брали безпосередню участь в АТО не менше ніж 30 календарних днів. Для тих, хто отримав травми (поранення, контузії, каліцтва), що унеможливило подальше виконання відповідних завдань, статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів;
– добровольці, які брали безпосередню участь в АТО. За умови, що в подальшому їхні добровольчі формування були включені до військових формувань та правоохоронних органів;
– добровольці, які до 24.02.2018 брали безпосередню участь в АТО не менше ніж 30 календарних днів, у взаємодії з військовими формуваннями та правоохоронними органами;
– військовослужбовці, які брали безпосередню участь в обороні України у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України ( з 24 лютого 2022 року);
– добровольці, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року у взаємодії з військовими формуваннями та правоохоронними органами брали участь в обороні України.
ОКРІМ ТОГО, ЗГІДНО ІЗ ЗАКОНОМ УКРАЇНИ «ПРО СТАТУС ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ, ГАРАНТІЇ ЇХ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ» УЧАСНИКАМИ БОЙОВИХ ДІЙ Є:
• учасники бойових дій на території інших країн — військовослужбовці Радянської армії, Військово-морського флоту, Комітету державної безпеки і Міністерства внутрішніх справ колишнього СРСР, які проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів);
• учасники бойових дій Другої світової війни;
• ветерани УПА, Поліської Січі та підрозділів ОУН.
Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається відповідною комісією, після чого видаються посвідчення з написом “Посвідчення учасника бойових дій” та нагрудний знак “Ветеран війни – учасник бойових дій”.
Чи залежать пільги від того, коли та як був отриманий статус?
Абсолютно ні. Перелік пільг учасникам бойових дій встановлений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Він однаковий для всіх.
Важливо!
ЯКЩО ВИ ОТРИМАЛИ СТАТУС УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ ЯК ДОБРОВОЛЕЦЬ ПІД ЧАС АТО, А ТЕПЕР У СКЛАДІ ЗСУ ЗАХИЩАЄТЕ ТЕРИТОРІАЛЬНУ ЦІЛІСНІСТЬ УКРАЇНИ ПІД ЧАС ПОВНОМАСШТАБНОГО ВТОРГНЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, ПОВТОРНО ОТРИМУВАТИ СТАТУС УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ НЕ ПОТРІБНО.

