Дата оприлюднення 04.04.2023

УКРАЇНА
ГОРОДОЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
РІВНЕНСЬКОГО РАЙОНУ РІВНЕНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ
Восьме скликання
(Двадцять перша чергова сесія) 

Р І Ш Е Н Н Я 

30 березня 2023 року                                                                № 1170

Про Програму розвитку
агропромислового комплексу
Городоцької сільської ради
на 2023-2025 роки

Відповідно до статей 20, 91 Бюджетного кодексу України, Закону України «Про особисте селянське господарство», з метою підвищення ефективності аграрного виробництва, подолання негативних явищ в окремих напрямках агропромислового комплексу громади та забезпечення стабільності її розвитку, керуючись статтями 26, 59, 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями сільської ради, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Програму розвитку агропромислового комплексу Городоцької сільської ради на 2023-2025 роки (додається).

2. Затвердити Порядок надання та використання коштів сільського бюджету в 2023-2025 роках на реалізацію Програми (додається).

3. Фінансовому відділу сільської ради, виходячи з можливостей дохідної частини сільського бюджету на 2023-2025 роки, передбачати асигнування на фінансування виконання заходів Програми.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку громади.

Сільський голова                                                                        Сергій ПОЛІЩУК

 

СХВАЛЕНО

Рішення виконавчого комітету сільської ради

24.03.2023 № 62

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення Городоцької сільської ради

30.03.2023 № 1170

 

ПРОГРАМА
розвитку агропромислового комплексу
Городоцької сільської ради на 2023-2025 роки

 І. Паспорт Програми

розвитку агропромислового комплексу

Городоцької сільської ради на 2023-2025 роки

Ініціатор розроблення Програми

Городоцька сільська  рада

Розробник Програми

Виконавчий комітет Городоцької сільської ради

Відповідальний виконавець Програми

Відділ архітектури, земельних відносин та житлово-комунального господарства Городоцької сільської ради, старости старостинських округів

Учасники

Програми

Городоцька сільська рада, сільськогосподарські товаровиробники, фермерські господарства, власники особистих селянських господарств

Термін реалізації Програми

2023 – 2025 роки

Перелік джерел фінансування, які використовуються при виконанні Програми

Бюджет Городоцької сільської ради

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми

600,0 тис. грн

Програма розвитку агропромислового комплексу Городоцької сільської ради на 2023-2025 роки (далі – Програма) спрямована на реалізацію фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників та особистих селянських господарств.

 ІІ. Аналіз стану розвитку агропромислового комплексу

Городоцька сільська територіальна громада складається з 12 населених пунктів:  с. Городок, с. Обарів, с. Бронники, с. Карпилівка, с.Караєвичі, с.Метків, с. Рубче, с. Михайлівка, с. Ставки, с. Рогачів, с. Білівські Хутори.

Чисельність населення громади станом на 01 липня 2022 року становить 12 968 чол. Загальна площа територіальної громади становить131,507 км2.

Сільське господарство в Городоцькій територіальній громаді є досить розвиненою галуззю господарювання. Основним напрямом виробничої спеціалізації сільськогосподарських підприємств в рослинництві є вирощування зернових і технічних культур, у тваринництві – розведення великої рогатої худоби та свиней. Серед нових напрямків, що розвиваються на території громади, можна виділити вирощування коноплі технічної, вирощування органічної ягідної продукції.

Особисті господарства населення є основними виробниками картоплі, овочів, плодів і ягід, молока та яєць. Перспективою для овочівництва є розширення вирощування овочів закритого ґрунту, запровадження крапельного поливу та будівництво овочесховищ.

У землеробстві найважливішим завданням є збільшення виробництва зерна, підвищення сталості зернового господарства на основі вдосконалення структури посівних площ, зростання врожайності, ефективного використання мінеральних і органічних добрив. Найпотужнішою складовою галузі рослинництва було і залишається зернове господарство.

Садівництво і ягідництво на території громади тільки починає розвиватись. Цей напрямок, і особливо вирощування ягідних культур, є перспективним, оскільки сприятиме залученню інвестицій і створенню нових робочих місць у територіальній громаді. Адже на території громади є землі, на яких неможливо отримати прибутки через низьку врожайність зернових і овочевих культур, тоді як вирощування ягід є досить прибутковим.

Основним напрямком тваринництва є розведення великої рогатої худоби і свиней.

Розвиток молочного скотарства є важливим напрямком аграрного виробництва, який має важливе економічне та соціальне значення.

За останні десять років у галузі тваринництва відбулося значне зменшення поголів’я великої рогатої худоби, особливо корів.

Украй негативний вплив на функціонування галузі, що виявляється у постійному скороченні поголів’я корів має:

– відсутність рівноцінного паритету цін на молоко, молочну худобу та промислову продукцію;

– застосування в основному ручної праці, що обумовлює його високу енергоємність і собівартість продукції;

– недостатня ефективність фінансово–економічного механізму державної підтримки тваринництва.

Впродовж останніх років відбувається значне скорочення поголів’я сільськогосподарських тварин (табл.1). Зменшується виробництво молока та м’яса.

Поголів’я/рік

2021

2022

Різниця, голів

Різниця, %

ВРХ

271

269

-2

-1%

в т.ч. корови

215

223

8

4%

свині

3033

3030

-3

0%

вівці

10

10

0

0%

кози

175

157

-18

-10%

коні

93

87

-6

-6%

Табл.1. Порівняння кількості поголів’я худоби в громаді  за 2021-2022 роки.

Основні обсяги виробництва молока зосереджено в особистих селянських господарствах. Молоко, яке закупляється у господарствах населення підприємствами для промислової переробки, низької якості, не відповідає вимогам стандартів.

М’ясне скотарство наразі залишається однією з найбільш перспективних  в аграрному бізнесі. Проте в м’ясному скотарстві в останні роки спостерігається тенденція скорочення чисельності поголів’я, що в цілому впливає на зменшення обсягів виробництва яловичини.

Також розповсюдженим видом діяльності на території громади є бджільництво,кінцевим продуктом якого є не лише мед, а також прополіс, квітковий пилок, маточне молоко, трутневий гомогенат, бджолина отрута. Вони є основою виготовлення низки цінних лікувальних препаратів та продуктів харчування. На території громади в господарствах утримується близько 300 бджолосімей.

Основними факторами, що визначають розвиток бджільництва, є продуктивність бджолосімей, організація селекційно-племінної роботи, якість зберігання продукції, дотримання ветеринарно-санітарних і зоогігієнічних норм, забезпечення та покращення кормової бази для бджіл взимку.

ІІІ. Проблемні питання агропромислового комплексу у

Городоцькій сільській раді, які потребують вирішення

В агропромисловому комплексі залишаються проблемними питаннями, які потребують посиленої уваги та вирішення у 2023- 2025 роках, а саме:

– постійне зменшення чисельності поголів’я ВРХ як у сільськогосподарських підприємствах, так і у особистих селянських господарствах;

– недостатній розвиток галузі бджільництва у громаді;

– низька якість сільськогосподарської продукції;

 – відсутність доступу до організованого ринку збуту власної продукції дрібних товаровиробників;

 – низький рівень селекційно-племінної роботи в господарствах населення;

 – недостатня мотивація до кооперації та укрупнення дрібних сільськогосподарських товаровиробників, відсутність сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;

– низький рівень та невідповідність матеріально-технічної бази сільськогосподарських підприємств сучасним вимогам виробництва;

 – дефіцит фінансових ресурсів та обігових коштів у суб’єктів аграрного бізнесу;

 – несприятливі інвестиційні умови для розвитку міні-переробки продукції.

 ІV. Мета Програми

Метою Програми є створення організаційно-економічних умов для ефективного соціально спрямованого розвитку аграрного сектору, стабільного забезпечення населення якісною та безпечною місцевою сільськогосподарською продукцією, виробництва продукції з високою доданою вартістю та економічною ефективністю, нарощування обсягів виробництва та розширення ринків збуту сільськогосподарської продукції, глибокої переробки.

V. Шляхи розв’язання проблем, обсяги фінансування

Основні шляхи досягнення розвитку всіх галузей сільського господарства – це створення умов для підвищення ефективності роботи агропромислового комплексу територіальної громади на основі нових економічних підходів та фінансової підтримки, проведення заходів, спрямованих на задоволення потреб сільськогосподарських товаровиробників і сільського населення у підвищенні рівня знань та вдосконаленні практичних навичок прибуткового господарювання, поліпшенні добробуту та розвитку соціальної сфери села.

З метою розв’язання наявних проблем розвитку агропромислового комплексу сільської ради, передбачається здійснювати фінансування заходів Програми, відповідно до Додатку 1 «Напрямки діяльності та заходи Програми розвитку агропромислового комплексу Городоцької сільської ради на 2023 – 2025 роки».

Фінансування Програми передбачається за рахунок коштів сільського бюджету, та інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

VІ. Напрямки спрямування коштів

Фінансове забезпечення Програми здійснюватиметься за рахунок коштів місцевого бюджету за такими напрямами підтримки:

  • розвиток молочного скотарства шляхом виплати дотації за утримання корів власникам ОСГ, які утримують три і більше корови;
  • розвиток та підтримка бджолярства шляхом виплати дотації за наявні бджолосім’ї.

Механізм надання і використання коштів бюджету громади на реалізацію Програми визначений «Порядком надання та використання коштів сільського бюджету на реалізацію Програми розвитку агропромислового комплексу Городоцької сільської ради на 2023-2025 роки».

VІI. Завдання і заходи Програми

Завдання і заходи Програми наведені у Додатку  до Програми «Напрямки діяльності та заходи Програми розвитку агропромислового комплексу Городоцької сільської ради на 2023 – 2025 роки». 

VІІІ. Очікувані результати виконання Програми

Виконання Програми забезпечить сталий розвиток агропромислового комплексу сільської ради, підвищить ефективність виробництва, покращить забезпечення населення продуктами харчування за доступними цінами, сприятиме зростанню рівня життя та доходів жителів села. У результаті виконання Програми та реалізації запропонованих заходів очікується:

  • стабілізація чисельності поголів’я корів та його нарощення в індивідуальному секторі;
  • збільшення виробництва молока в господарствах населення, підвищення продуктивності корів, а також покращення якості молока;
  • збільшення рівня доходів особистих селянських господарств;
  • стимулювання підприємництва та здійснення впливу на підвищення конкурентоздатності виробників сільськогосподарської продукції малих форм господарювання;
  • покращення добробут села та якість життя у сільській місцевості;
  • стимулювання розвитку бджільництва у громаді.
  • покращення обізнаності СФГ та ОСГ щодо програм підтримки АПК.

ІХ. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Координація діяльності та контроль за виконанням Програми покладається на відділ архітектури, земельних відносин та житлово-комунального господарства.

ДОДАТОК ДО ПРОГРАМИ

  

СХВАЛЕНО

Рішення виконавчого комітету сільської ради

24.03.2023 № 62

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення Городоцької сільської ради

30.03.2023 № 1170

 

ПОРЯДОК

надання та використання коштів сільського бюджету на реалізацію Програми розвитку агропромислового комплексу Городоцької сільської ради на 2023-2025 роки 

І. Загальні положення

  1. Порядок надання та використання коштів сільського бюджету на реалізацію Програми розвитку агропромислового комплексу Городоцької сільської ради на 2023-2025 роки (далі – Порядок) розроблено відповідно до статей 20, 91 Бюджетного кодексу України, статей 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
  2. Порядок визначає та регулює механізм використання коштів бюджету Городоцької сільської територіальної громади (далі – бюджетні кошти) на реалізацію Програми.
  3. Головним розпорядником коштів є Городоцька сільська рада.

ІІ. Надання і використання коштів

2.1 Дотація власникам особистих селянських господарств,

які утримують три і більше корів 

  1. Дотація власникам особистих селянських господарств (далі – власники ОСГ), які утримують три і більше корів, надається на безповоротній основі один раз на рік у розмірі 5 000 гривень на одну корову, але не більше 30 000 грн. одному отримувачу.
  2. Для отримання дотації власники ОСГ, які утримують три і більше корів, до 01 жовтня поточного року подають до виконавчого комітету Городоцької сільської ради такі документи:
  • заяву про виплату дотації;
  • копії паспорта власника ОСГ;
  • копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду фізичній особі (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган Державної фіскальної служби – копію відмітки у паспорті);
  • копії паспортів великої рогатої худоби та ветеринарних карток до них;
  • витяг з Єдиного державного реєстру тварин, що підтверджує наявність корів в господарствах  фізичних осіб;
  • копію довідки про відкриття рахунку в банку.
  1. Виконавчий комітет розглядає подані документи, перевіряє відповідність даних та приймає рішення щодо включення заявника до реєстру власників ОСГ, які мають право на отримання дотації власникам ОСГ, які утримують три і більше корів (додаток 1 до Порядку).
  2. Відповідальним за збір заяв та ведення реєстру є відділ архітектури, земельних відносин та житлово-комунального господарства сільської ради.
  3. Затверджений виконавчим комітетом реєстр власників ОСГ, які мають право на отримання дотації власникам ОСГ, які утримують три і більше корів, передається до відділу бухгалтерського обліку, звітності та економіки сільської ради для перерахування коштів на рахунки отримувачів дотації, відкриті в установах банків.

2.2. Дотація власникам особистих селянських господарств

за наявні бджолосім’ї 

  1. Дотація власникам ОСГ за наявні бджолосім’ї надається на безповоротній основі один раз на рік за наявні в поточному році від 5 бджолосімей, у розмірі 300 гривень за бджолосім’ю. Максимальний розмір дотації становить 15 000 гривень одному отримувачу.
  2. Для отримання дотації за наявні бджолосім’ї власники ОСГ до 01 жовтня поточного року подають до виконавчого комітету Городоцької сільської ради такі документи:
  • копію ветеринарно-санітарного паспорта пасіки;
  • копію рішення про державну реєстрацію потужності;
  • копію довідки або договору про відкриття рахунка в банку;
  • копію паспорта громадянина України;
  • копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
  • довідку, видану органом місцевого самоврядування, про реєстрацію пасіки із зазначенням кількості наявних бджолосімей на останню звітну дату на момент подання документів.
  1. Виконавчий комітет розглядає подані документи, перевіряє відповідність даних та приймає рішення щодо включення заявника до реєстру власників ОСГ, які мають право на отримання дотації за утримання бджолосімей (додаток 2 до Порядку).

4.Відповідальним за збір заяв та ведення реєстру є відділ архітектури, земельних відносин та житлово-комунального господарства сільської ради.

  1. Затверджений виконавчим комітетом реєстр власників ОСГ, які мають право на отримання дотації за утримання бджолосімей передається до відділу бухгалтерського обліку, звітності та економіки сільської ради для перерахування коштів на рахунки отримувачів дотації, відкриті в установах банків. 

ІІІ. Звітність і контроль 

  1. Фінансова звітність про використання бюджетних коштів складається і подається в установленому порядку.
  2. Відповідно до законодавства відповідальність несуть:

за достовірність поданих документів – одержувачі;

за достовірність поданих зведених реєстрів – відділ архітектури, земельних відносин та житлово-комунального господарства сільської ради.

  1. У разі виявлення порушень контролюючими органами  власники ОСГ, внесені до реєстрів на отримання дотацій, повертають отримані кошти до місцевого бюджету шляхом перерахування  їх на рахунок Городоцької сільської ради.